Näin kierrätät alusvaatteet – hei hei sukat, hyvästi alkkarit!
- Nextiili Materiaalipankki
- 10.4.
- 2 min käytetty lukemiseen
On selvää, että käyttökelpoinen tekstiili kannattaa laittaa kiertämään. Ehjän, mutta omistajalleen tarpeettomaksi jääneen vaatteen kierto sekä ilahduttaa uutta omistajaa että pidentää tekstiilin käyttöikää. Suomen Tekstiili ja Muoti ry:n Suomalaisen tekstiili- ja muotialan globaalit ilmastovaikutukset -selvityksessä (2021) kävi ilmi, että tuotteen käyttöiän tuplaamisella voitaisiin vähentää noin puolet suomalaisen tekstiili- ja muotialan päästöistä.
Mutta mitä tehdä, kun pitkään käytössä ollut tekstiili on tullut elämänsä päähän? Nextiilillä on käyttökuntoisten tekstiilien keräyksen lisäksi ohessa poistotekstiilikeräys, johon saa tuoda käyttökelvottomia vaatteita ja kodintekstiilejä. Poistotekstiiliin kuuluu käyttökelvottomat paidat,
housut, hameet ja takit sekä pyyhkeet, lakanat, verhot ja pöytäliinat. Poistotekstiilin ehtoina ovat puhtaus, hajuttomuus sekä tekstiilin kuivuus. Tekstiilin rikkinäisyys, nukkaisuus taikka pinttyneet tahrat eivät ole este tekstiilin kierrätykselle. Mutta entä jos käytöstä poistuva tekstiili onkin käytetty uimapuku, alusvaatteet, sukat tai sukkahousut?

Sukkien ja alusvaatteiden kierrätys: käytettyinä kuuluvat sekajätteeseen
Uimapuvut, alusvaatteet, sukat ja sukkahousut ovat kaikki korkean hygieniariskin tuotteita. Kierrätystoimijat, eli yritykset, jotka toteuttavat uudelleenkuidutuksen, eivät ota kyseisiä tuotteita vastaan, koska niitä ei voi käyttää uuden materiaalin raaka-aineena. Älä siis tuo käytettyjä korkean hygieniariskin tuotteita poistotekstiilinkeräyksiin, vaan ohjaa ne suoraan oman kodin sekajätteeseen.
Valitettavasti selkeästi käytössä olleita korkean hygieniariskin tuotteita kuitenkin päätyy Nextiilin lajitteluun todella usein. Niiden poistaminen lajiteltavan tekstiilin seasta tuottaa lajittelijoille lisätyötä, joka puolestaan vähentää uudelleenkäyttökuntoisten tai kierrätettävien tekstiilien lajitteluun käytettävää aikaa. Pahimmassa tapauksessa lajittelun yhteydessä korkean hygieniariskin tuotteita sisältävä erä voi pilata toisen, aivan käyttökelpoisen erän vaatteita päästessään kosketuksiin sen kanssa. Lisäksi lahjoitusten sisältämä sekajäte on kuluerä Nextiilille, joka joutuu tässä tapauksessa maksajaksi lahjoittajan energiajakeelle.
Kun kierrättäjä ohjaa käytetyt alusvaatteet ja muut samaan kategoriaan kuuluvat tuotteet suoraan sekajätteeseen, niin lajittelu helpottuu. Tämä helpottaa myös kierrättäjän omaa arkea, kun ei tarvitse lähteä kiikuttamaan tuotteita julkisilla tai omalla kulkuvälineellä. Säästyy sekä aikaa että mahdollisia polttoainekuluja.

Mitä tehdä uusille/käyttämättömille sukille ja alusvaatteille?
Nextiili saa myymälänsä kautta uudelleenkäyttöön priimakuntoiset, käyttämättömät vintage-alusvaatteet, -uimapuvut, -sukat ja -sukkahousut. Ilmaishuoneeseen ja yhteistyökumppaneillemme voimme ohjata nykyaikaiset vastaavat tuotteet.
Lahjoitathan siis vain puhtaita, käyttämättömiä korkean hygieniariskin tuotteita Nextiilin omaan tekstiilikeräykseen.

Sekajätteestä lämmöksi ja sähköksi
Pirkanmaan alueella korkean hygieniariskin tuotteet jatkavat sekajätteenä kohti Tammervoiman hyötyvoimalaitosta, jossa niistä tuotetaan kaukolämpöä ja sähköä pirkanmaalaisille asukkaille. Tammervoiman vuosittaisella sekajätteistä saatavalla energiamäärällä katetaan 30 000 asunnon lämmön ja sähkön tarve.
Sukkien ja alusvaatteiden kierrätys ei siis ole vaikeaa, mutta hieman erilaista kuin muiden tekstiilien. Kiitos kun lajittelet ne käytettyinä sekajätteeseen. Panoksesi helpottaa sekä lajittelijoiden työtä että ohjaa jätteen sille oikeaan paikkaan.
Ruska | Nextiili
LUE JA KATSO AIHEESTA LISÄÄ:
Suomalaisen tekstiili- ja muotialan globaalit ilmastovaikutukset -selvitys
Noin puolet suomalaisen tekstiili- ja muotialan ilmastopäästöistä voitaisiin välttää tuplaamalla tuotteiden käyttöikä - Suomen Tekstiili & Muoti ry
Poistotekstiili - Lounais-Suomen Jätehuolto https://lsjh.fi/poistotekstiili/
Poistotekstiilien lajitteluopas - Ekokumppanit https://oppaat.ekokumppanit.fi/tekstiiliopas/poistotekstiilien-lajitteluopas/
Mihin kierrätät vanhat vaatteet ja kodintekstiilit - STJM https://www.stjm.fi/palvelut-ja-tietoa-yrityksille/tekstiilien-kiertotalous/mihin-kierrattaa-vanhat-vaatteet-ja-kodintekstiilit/
EkoLive: Tekstiilien kierrätys ja lajittelu - Ekokumppanit ja Outi Les Pyy https://www.youtube.com/watch?v=jrNBzII9cRI
Pirkanmaan Jätehuolto oy:n Tammervoima esite https://pjhoy.fi/wp-content/uploads/2022/02/Tammervoima_esite_web.pdf
Comments